Skuteč

Naše mateřská škola má 2 budovy. Na každé budově jsou 2 třídy.

Hlavní budova

• třída „Koťátka“
  • třída „Sluníčka“

Nová budova - přístavba

• třída „Broučci“
  • třída „Krtečci“

Broučci

Paní učitelky

• Pražanová Radka
  • Voržáčková Jitka

S péčí o děti pomáhá školní asistent Hana Sejkorová

MÁME SE TU VŠICHNI RÁDI,

PROTOŽE JSME KAMARÁDI.

Toto heslo nás bude provázet celým školním rokem.

LEDEN : JAK PŘICHÁZÍ ZIMA

Měsíc leden, první to v roce pán.Sníh láká děti zajezdit si na bobech a lopatách, postavit sněhuláka, koulovat se s kamarády. Bez respektování pravidel, bez ohleduplnosti k druhým to nepůjde.

• To je zima, to, to, zebe

Hrajeme si se záměrem rozvoje komunikativních dovedností, rozvíjíme pohybovou a fyzickou zdatnost, podporujeme tvořivost. U dětí posilujeme přirozenou zvídavost, zájem a radost z objevování. Posilujeme prosociální chování v dětské herní skupině.

- vyprávíme si o vánočních svátcích

-  seznamujeme se a hrajeme si s novými hračkami, po ukončení hry uklízíme hračky na své místo

- malujeme s temperovými barvami- oblečení v zimě , zpíváme Zima, zima, zimička, motivované a proudové cvičení k danému tématu

• Sněhuláček, panáček

-​​​​​​tento týden se seznámíme a budeme procvičovat barvy, různé tvary předmětů kolem nás (nejíce  pojem koule/kulatý)- budeme stavět sněhuláky z barevných obručí, řadit je podle velikosti, hledat ve třídě, v přírodě  "co je kulaté"

-při pokusu budeme pozorovat vlastnosti sněhu, vody, ledu

-sněhuláčky budeme malovat, modelovat, budeme s nimi cvičit i hrát pohybové hry. Naučíme se novou písničku,  básničku.

ZÁŘÍ : ADÁMEK JDE DO ŠKOLKY

V měsíci září se zaměříme na adaptaci dětí a pomocí básniček se naučíme a budeme se nažit i zautomatizovat několik důležitých rituálů. V tomto čase se budeme poznávat, sbližovat a učit se být spolu kamarádi. Řídíme se heslem "Máme se tu všichni rádi, protože jsme kamarádi", nikdo není sám, naše ruce neubližují , ale hladí a pomáhají. Upevňujeme si všechny zdvořilostní návyky. Seznamujeme se s úrovní zalostí a dovedností každého dítěte.

• Zvoní nám zvoneček, hračky hledají domeček
  • Kdo tu s námi dneska je ?
  • Mydli, mydli, mydlinky
  • Naše školka

ŘÍJEN : JEŽEK

V měsíci říjnu budeme poznávat vše, co se na podzim děje na zahradě, na poli. Budeme sklízet ovoce a zeleninu, polní plodiny, poznáme blíže některá domácí či volně žijící zvířátka, povíme si, proč někteří ptáci odlétají na zimu do teplých krajin.

• Jablíčko se kutálí
  • Hruška na zem padala
  • Koulela se brambora
  • Tiše, tiše, ježek spí

LISTOPAD: STROM ZTRÁCÍ LISTÍ

Barevný měsíc listopad se nám "ukáže v hromadě spadaného listí. Poznáváme, jak se mění příroda, počasí, co najdeme v lese, co umí vítr a déšť. Budeme pozorovat a experimentovat s barvami, tvary. Krása podzimní přírody inspiruje k jejímu citlivému vnímání prostřednictvím všech smyslů.

• Náš táta šel na houby
  • Hrabu listí na hromádky
  • Dráček papíráček
  • Žába skáče po blátě

PROSINEC: TĚŠÍME SE NA VÁNOCE

Každým rokem nakonec, přichází měsíc prosinec. Ve školce nás navštíví Mikuláš s čertem, hodnotíme své chování, popřemýšlíme, co by se dalo změnit. Připravíme, pokud epidemiologická situace dovolí, pro své nejbližší vánoční besídku a budeme se těšit na vánoční čas. Předvánoční období přímo nastoluje atmosféru těšení, společného tvoření, zdobení a prožívání radosti.

• Mikuláš, ztratil plášť
  • Vánoce, Vánoce, přicházejí
  • Já mám z Vánoc nejraději

Mili rodiče,

prosíme Vás o spolupráci v tomto adventním čase plného radostného, ale pro děti dlouhého, očekávání  Vánoc. Pro děti jsme si připravily od 1.12. adventní kalendář, stromeček, kdy každý den "přiletí" na náš stromeček jedna hvězdička, ale nejdříve musíme,my broučkové, splnit hvězdičce jeden úkol.

Jsme broučkové šikovní a tak plnění úkolů pro nás bude hračka, ale drobná odměna nás určitě posílí a potěší při čekání na Ježíška.

Pokud máte možnost a chuť připravte nám maličkou odměnu za 1 splněný úkol pro 17 broučků (např. perníčky, rozinky, křížaly, kostičku čokolády, nebo vyrobený dáreček či maličkost typu rolnička, zvoneček,...)

Za spolupráci děkují p. uč. Radka a Jitka