Po 04111825
So0209162330

Projektové dny

Jak zimují ježci

Dne 6.11. 2019 jsme v naší mateřské škole  zrealizovali projektový den na téma „Jak zimují ježci“. Již při příchodu do MŠ si děti prohlížely encyklopedie a obrázky k danému tématu. Nabízeli jsme dětem činnosti, kde si hravou formou uvědomily změny v přírodě v podzimním čase. Procvičili jsme si grafomotoriku, modelovali jsme ježečky a v komunitním kruhu jsme si vyprávěli o zvířátkách na podzim, o ježcích a děti vyprávěly své vlastní zážitky ze setkání se zvířátky v přírodě. Zazpívali jsme si písničky o podzimu a naučili jsme se krásné říkanky.

Navštívila nás lektorka ze Záchranné stanice Pasíčka, která nám velmi krásnou formou přiblížila ježčí život a vyvrátila některé mýty o ježcích. K velké radosti dětí s sebou přinesla živého ježečka, kterého si mohly pohladit a „podrobně prozkoumat“. S ježkem se nám těžko loučilo a aby na naše děti nezapomněl, tak jsme mu zazpívali písničku. Děti si také vyrobily papírového ježka, kterého si ozdobily vlnou. Děti  se tak naučily vzájemné spolupráci a respektu, rozvíjely svou tvořivost, aktivitu, fantazii a komunikační dovednosti.

Celé dopoledne se neslo v duchu daného tématu a v příjemné atmosféře.

Když kamarád stůně

Dne 8. 11. 2019 proběhl v naší mateřské škole projektový den na téma „Když kamarád stůně“. Při ranním scházení si děti hrály na „paní doktorku“, měřily panenkám teplotu, pečovaly o nemocné kamarády a rozlišovali jsme, kdo je zdravý nebo nemocný. Prohlíželi jsme si různé encyklopedie k danému tématu, seznámili se s pojmem bacil a společně jsme si ho namalovali a pojmenovali.  Pak jsme si děti posadili do komunitního kruhu a opakovali  si, co vše musíme dělat, abychom nebyli nemocní. Na to jsme si zahráli společnou hru „Abych nebyl nemocný“. Při rozcvičce „Hlava, ramena…“ a „Hej, rup, šup“ jsme si procvičili celé tělo. Prováděli jsme cviky na uvolnění svalů, uvědomili jsme si správné dýchání. Motivací při cvičení bylo „Ve zdravém těle zdravý duch“. Učitelky si připravily dětem různé obrázky,  o kterých jsme si společně povídali.

V rámci projektového dne nás navštívila zdravotní sestra Nikola Řezníčková z odběrové laboratoře, která dětem krásnou formou přiblížila, co se skrývá pod pojmem zdraví, infekce, bacily, vitamíny... Děti velmi bavila ukázka „odběru krve“ (bez jehly na stříkačce). Všechny děti si vyzkoušely vše, jak se říká, na vlastní kůži. Naučili jsme se rozumět slyšenému, spolupracovat a zvládat základy skupinového učení. Motivací celého projektového dne byla pohádka „Když Anička stůně“. Děti vyprávěly své zážitky z prohlídek u paní doktorky, jak to vypadá, když jsou děti nemocné a léčí je doma maminka. Každé dítě dostalo malý dárek vztahující se k péči o zdraví.

A závěrem? Děti, víte, kdy je člověk zdravý? Pamatujte si! Člověk je zdravý, když je veselý a cítí se spokojený a silný, protože ho nic netrápí a ani nebolí.